parafia-boruszyn.pl

Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy

06.09.2021, 11:54

Od kilku dni w pasie przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym dotknięto aż 183 miejsc, więc określoną część terytoriów województw lubelskiego a także podlaskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza uzasadnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się pośród nich grupa, która od kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Co więcej rząd sygnalizował również zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można nanieść, kiedy w sytuacji szczególnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Tymczasem ustalenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może odwołać Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o szczegółach zagrożenia swobody naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Stwierdził też, że białoruskie państwo dyrygowane w tym momencie przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, organizuje wielką międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Na dodatek wskazał, iż białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij