parafia-boruszyn.pl

Prezydenckie wybory w USA zaczną się już za niedługo

Prezydenckie wybory w USA zaczną się już za niedługo

15.09.2020, 13:42

W tym roku Stany wybiorą następną głowę kraju. Na tę chwilę obowiązek ten odbywa Donald Trump i zdecydowanie ubiega się on o jeszcze jedną kadencję. Mimo to konkurencja także się stara i na kilkadziesiąt dni przed głosowaniem mamy możliwość zapoznać się z sondami. W jaki sposób prezentuje się sytuacja na chwilę obecną? Które szanse okażą się największe? W porównaniu z 2016 rokiem, główny rywal Trumpa ma zdecydowanie większą przewagę.

Przedstawiciel partii Demokratów, Joe Biden, posiada ponad siedem procent wyższości nad teraźniejszym prezydentem Stanów. Aczkolwiek wyborczy komitet Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie uważa, by teraźniejsze sondaże przedstawiały nadchodzący rezultat głosowania. W ostatnim głosowaniu sytuacja wydawała się nieco podobnie - Clinton w ostatnim głosowaniu również wyszła na prowadzenie, jednakże jej wyższość nie była tak duża. Było to tylko 2,3 pkt proc. Pomimo że Clinton posiadała przewagę a także zdobyła większą liczbę głosów, wziąwszy pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z obecnym prezydentem.

Interesujące okazuje się to, że w USA nie przesądza o wyniku większa ilość poszczególnych głosów. Najważniejszy jest wybór elektorów - we wszystkich stanach określona jest ich liczba i zależy ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda - konkuruje ze sobą przede wszystkim.

stanach sondaże różnią się między sobą. W niektórych stanach wygrywa kandydat Republikanów, innym razem rywal Trumpa. Sytuacja więc nie jest jednoznaczna. Wszystko rzecz jasna zależeć będzie od panujących punktów widzenia w wybranej części Stanów - czasem obywatele mają republikańskie idee, a gdzieniegdzie okazują się to ogólnie demokratyczne poglądy. Jednak chociażby w stanach przede wszystkim republikańskich w ostatnim czasie zaszły spore zmiany. Wiele jest zasługą młodych ludzi, którzy prezentują stosunkowo liberalne idee, a podejmują decyzję o przeprowadzce przez domy w niskich cenach. Podobne głosy mogą mieć wielki wpływ na wybór następnego prezydenta.

A jak będzie wyglądać głosowanie w okresie pandemii? Z powodu koronawirusa głosowanie zostanie wydłużone, ponieważ rozpoczynają się dokładnie zaraz. Duża liczba Amerykanów zdecydowała się oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Pozostaje zatem czekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę wybory w 2016, nic nie może być pewne a kierowanie się opinią publiczną może być niecelne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij